Польща постачатиме Україну скрапленим газом із США

Цього року польська сторона підписала всі необхідні документи, що підтверджують постачання природного газу із США в Україну через Польщу. Для того, щоб підписана угода набула чинності і газ був проданий нашій країні, необхідний процес регазифікації (перетворення природного газу з рідкого в газоподібний стан).

За попередньою інформацією, скраплений газ очікується на СПГ-терміналі імені президента Леха Качинського у місті Свіноуйсьце у Польщі на початку листопада цього року. Природний газ буде зареєстрований у системі лише після регазифікації, після чого він буде надходити в Україну по трубопроводу Германовіце. Наступним етапом після отримання є передача компанії «Енергетичні ресурси України», поставки якої відбудуться до кінця цього року.

Природний газ можна придбати через біржі, як і електроенергію. Більш детальна інформація за посиланням www.ueex.com.ua/exchange-quotations/natural-gas/

Голова ради директорів польської нафтогазової компанії PGNiG каже, що за останні 3 роки вона накопичила значні запаси природного газу. Цей факт дає їм можливість купувати ресурси на найвигідніших умовах та співпрацювати лише з авторитетними постачальниками з усього світу. Поляки забронювали максимальну потужність терміналу Свіноуйсьце для прийому 39 поставок у 2020 році. Це робить PGNiG вигідним партнером для співпраці з Україною.

З середини жовтня минулого року польський гігант PGNiG підписав контракт з кількома американськими компаніями. Сюди входили:

  • ТОВ VentureGlobalCalcasieuPass;
  • VentureGlobalPlaquemines.

Загальний обсяг поставок становить 2 мільйони тонн скрапленого природного газу на рік (після проходження процесу регазифікації це 2,7 мільярда кубічних метрів).

Сьогодні в системі постачання є обмеження: транспортна потужність польських газопроводів у напрямку Сілезії — Підкарпатського воєводства. Розширити його можна буде не раніше 2021 року. Підписані контракти є результатом угоди, яка була підписана на початку літа 2018 року з VentureGlobal LNG. Протягом наступних 20 років Польща закуповуватиме 1 мільярд тонн природного газу на рік у однієї та другої компанії на основі франка на борту. Це говорить про те, що газ буде доставлений танкером до порту завантаження. Покупець (у даному випадку Польща) розпоряджається товаром на власний розсуд і має право приймати будь-яке рішення, включаючи його продаж.

Зріджений природний газ щороку імпортується до Польщі у все більшій кількості. У 2016 році цей показник становив 8,5% від усього імпорту, а в 2018 році — 20%. З дня відкриття терміналу Свіноуйсьце на PGNIG надійшло близько 70 відправлень газу (7,5 млрд куб. М).

Що стосується співпраці з Америкою, то в 2018 році було здійснено лише одну поставку, а в 2019 році очікується ще чотири та дві.

В даний час Польща споживає близько 15 мільярдів кубічних метрів. м природного газу на рік. Але країна підписала контракт з російським «Газпромом», за яким можна придбати не більше 10,2 млрд кубометрів. м на рік. Термін дії контракту, який датується 2022 роком, чекають з нетерпінням.

Обсяг поставок на територію України поки не уточнений. Однак той самий прогрес у цьому напрямку вже є позитивним показником для нашої країни. Реліквії на території Польщі дозволяють вийти на новий рівень. До речі, на початку літа 2016 року на території Польщі запущений термінал скрапленого природного газу. Він працює потужністю 5 мільярдів кубічних метрів. м газу. Найближчим часом очікується збільшення потужності на 2,5 куб. м газу, а в 2022 і 2023 роках будівництво ще двох терміналів.